Keď internet vecí pomáha s chladením potravín

Keď internet vecí pomáha s chladením potravín
Článok B2B Blog |

Inovácie neustále zlepšujú svet každého z nás, o tom niet pochýb. Výnimkou nie sú ani obchodné reťazce, ktoré neustále technologicky napredujú, aby svojim zákazníkom dodali prvotriednu kvalitu potravín. Živým príkladom je sieť COOP Jednota, ktorá spojila sily s Orangeom pri unikátnom projekte.

Inovatívna technológia spočíva v inteligentom meracom systéme, ktorý monitoruje teplotu a vlhkosť v chladiarenských a mraziarenských zariadeniach. Prostredníctvom komplexného monitoringu spotreby energie sa zvyšuje čerstvosť a kvalita potravín.

„Orange pomáha v stovkách prevádzok COOP Jednota po celom Slovensku, kde viac ako šesťtisíc senzorov dohliada na správne fungovanie v chladiacich zariadeniach. Automatizované meranie teplôt v pravidelných intervaloch zabezpečuje, že sa k spotrebiteľom dostávajú chladené a mrazené potraviny, ktoré majú potrebnú kvalitu,“ vysvetlil Peter Bäuml, manažér IT riešení pre B2B zákazníkov Orangeu.

Benefitov pre zákazníka je hneď niekoľko. „Kombináciou získaných dát môžeme optimalizovať a priamo znižovať spotrebu elektrickej energie, čo následne vplýva nielen na samotné náklady, ale aj na ochranu životného prostredia. Ďalším benefitom je čo najdlhšie udržiavanie čerstvosti a kvality jednotlivých tovarov,“ povedal Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb v COOP Jednote Slovensko.

Inteligentný monitoring je založený na meračoch, ktoré fungujú na princípe senzorov. Prostredníctvom vopred nastavených intervalov vykonávajú pravidelné merania, ktorých výsledky prostredníctvom mobilnej siete operátora odosielajú do jednotlivých platforiem.

Zodpovedný pracovník tak má k dispozícii grafy a tabuľky, kde sú uvedené záznamy o nameraných teplotách či o spotrebe energie v konkrétnom čase. V prípade neštandardnej situácie, ako je napríklad nárast či naopak neželaný pokles teploty v zariadení, senzor odošle upozornenie vo forme SMS, prípadne e-mailu. Zamestnanec tak môže reagovať na vzniknutú situáciu v predajni a zabráni neželaným energetickým a finančným stratám. Systém takto zaručí automatizované a pravidelné kontroly potravín, ktorá je navyše nad rámec zákona.

Výhodou systému je jednoduchá inštalácia, ktorá je bez potreby napájania ďalšieho zariadenia. Všetky zozbierané dáta z tisícok senzorov sa dajú vyhodnocovať a analyzovať v podstate okamžite z akéhokoľvek miesta na svete. Prostredníctvom kalibračného módu je možné vykonať kalibráciu na viacerých senzoroch súčasne.

V prípade potreby je možné smart technológiu IoT prepojiť aj s inými typmi senzorov, ako sú napríklad elektromery, vodomery a mnohé iné, aké dnes poznáme aj z bežných smart domácností. Orange vám inteligentné riešenie pre firmu doslova ušije na mieru – stačí konkretizovať vaše požiadavky na riešenie alebo jednoducho popísať problém. O návrh riešenia sa už postará Orange.

Bližšie informácie o inteligentom systéme kontroly chladenia pre COOP Jednota sa dozviete vo video rozhovore TU.

Prosím, uvoľnite miesto mladším!

Prosím, uvoľnite miesto mladším!

Článok B2B Blog |

Vývoj mobilných sietí pokračuje rýchlym tempom a prináša revolúciu, ktorá mení spôsob, akým komunikujeme a pripájame zariadenia k internetu. V mnohých krajinách ako aj u nás dochádza k vypínaniu starších technológií, ako sú 2G a 3G, a k ich nahradzovaniu novšími, rýchlejšími a efektívnejšími sieťami, 4G a najmä 5G.

Ochrana IT infraštruktúry: Od dátových centier k virtuálnym serverom

Ochrana IT infraštruktúry: Od dátových centier k virtuálnym serverom

Článok B2B Blog |

Zabezpečte svoju firmu pred kybernetickými hrozbami a nečakanými výpadkami s našimi komplexnými riešeniami IT infraštruktúry. Objavte naše riešenia.

5 očakávaných trendov v telekomunikáciách a IT v roku 2024

5 očakávaných trendov v telekomunikáciách a IT v roku 2024

Článok B2B Blog |

V roku 2024 sa očakávajú zaujímavé zmeny v oblasti telekomunikácií a IT. Pozrime sa na päť hlavných trendov ako ich predpovedajú odborníci zo spoločnosti Orange Slovensko.