Prosím, uvoľnite miesto mladším!

Prosím, uvoľnite miesto mladším!
Článok B2B Blog |

Výhody prechodu z 2G na NB-IoT a LTE-M v IoT

Vývoj mobilných sietí pokračuje rýchlym tempom a prináša revolúciu, ktorá mení spôsob, akým komunikujeme a pripájame zariadenia k internetu. V mnohých krajinách ako aj u nás dochádza k vypínaniu starších technológií, ako sú 2G a 3G, a k ich nahradzovaniu novšími, rýchlejšími a efektívnejšími sieťami, 4G a najmä 5G.

Podobný trend pozorujeme aj v oblasti sietí pre telemetrické a M2M aplikácie, kde ešte donedávna dominovala technológia 2G. Zmena z dobre známej „telemetrie“ na modernejšie IoT vyžaduje i zmenu využívaných komunikačných sietí. Dobre vieme, že v prípade IoT je spotreba energie pripojeného zariadenia kritická veličina. Preto sa nosné technológie posúvajú smerom k energeticky efektívnym sieťam (LPWAN). Klasická 2G komunikácia, akú dobre poznáme z „telemetrie“, sa postupne presúva do technológií NB-IoT a LTE-M, ktoré sú už kompatibilné s IoT (internetom vecí).

Tieto technológie výrazne zlepšujú efektívnosť a spoľahlivosť pripojenia a sú optimalizované pre komunikáciu s IoT zariadeniami. Preto podporujú 2 kľúčové funkcionality IoT sietí:

  • Power Save Mode (PSM) - režim nízkej spotreby
  • Extended Discontinuous Reception (eDRx) - pre optimalizáciu obdobia spánku.

Hlavné výhody NB-IoT a LTE-M

1. Nízka spotreba energie

Technológie NB-IoT a LTE-M sú optimalizované pre nízku spotrebu energie, čo znamená dlhšiu životnosť batérií pripojených zariadení. To je kritické pre zariadenia, ktoré môžu byť umiestnené na miestach, kde by bola častá výmena batérií nemožná, ako napríklad senzory v odľahlých oblastiach alebo v priemyselných aplikáciách.

2. Široké pokrytie a spoľahlivé pripojenie

NB-IoT a LTE-M majú schopnosť prenikať hlboko do budov a iných ťažko dostupných oblastí, zabezpečujúc spoľahlivé pripojenie pre zariadenia v rôznych prostrediach. Tým sa otvárajú nové možnosti v oblasti sledovania, monitorovania a odčítavania dát.

3. Podpora pripojenia mnohých zariadení

Podobne ako pri 5G, tieto technológie ponúkajú možnosť pripojiť veľké množstvo zariadení, čo je nevyhnutné pre rozsiahle IoT siete a očakávaný objem IoT zariadení v budúcnosti. Samozrejme, výber vhodnej siete závisí od konkrétnej aplikácie, služby, na ktorú budeme sieť využívať. Najdôležitejšie otázky pri tomto rozhodovaní sú napr.:

  • či bude technológia použitá pre komunikáciu statických alebo pohybujúcich sa objektov
  • či budú posielané malé správy alebo väčšie objemy dát
  • aká dôležitá je latencia (odozva) pripojenia
  • či budeme prenášať len dátové správy alebo aj iné dáta, napr. hlas

Jednoduché, prehľadné porovnanie technológii nájdete v nasledujúcej tabuľke:

Typ siete LTE-M NB-IoT
Typ prenosu dátový prenos prenos správ
DL peak rate 1 Mbps 26 kbit/s
UL peak rate 1 Mbps 19,6 kbit/s
Latencia 10-15 ms 1,6-10 s
Štandard 3GPP 3GPP
Roaming možný nie je podporovaný
Iné služby hlas (VoLTE), SMS -
Mobilita plynulý prechod medzi bunkami
fall-back do 2/3/4G
neodporuje prechod medzi bunkami
bez fall-back do iných sietí

Celkový vývoj v mobilných a IoT sieťach smeruje k inováciám a poskytovaniu lepších riešení. Môžeme očakávať rýchlejšie a spoľahlivejšie pripojenie, širšie možnosti a energetickú efektívnosť, čo v konečnom dôsledku prinesie úspory a nové možnosti pre každodenný život. Svet IoT sa len začína, no je dobré mať najlepšie technológie hneď od začiatku.

Ak máte k tejto téme akékoľvek otázky, v Orange Slovensko sme pripravení vám ich zodpovedať a pomôcť vám s nastavením týchto služieb podľa vašich potrieb.

Ochrana IT infraštruktúry: Od dátových centier k virtuálnym serverom

Ochrana IT infraštruktúry: Od dátových centier k virtuálnym serverom

Článok B2B Blog |

Zabezpečte svoju firmu pred kybernetickými hrozbami a nečakanými výpadkami s našimi komplexnými riešeniami IT infraštruktúry. Objavte naše riešenia.

5 očakávaných trendov v telekomunikáciách a IT v roku 2024

5 očakávaných trendov v telekomunikáciách a IT v roku 2024

Článok B2B Blog |

V roku 2024 sa očakávajú zaujímavé zmeny v oblasti telekomunikácií a IT. Pozrime sa na päť hlavných trendov ako ich predpovedajú odborníci zo spoločnosti Orange Slovensko.

Výhody a výzvy 5G siete pre vašu firmu

Výhody a výzvy 5G siete pre vašu firmu

Článok Konektivita |

Aké výhody má 5G pre vašu firmu? Budeme však úprimní a v článku vám prezradíme aj to, s akými výzvami musíte počítať, ak ho plánujete implementovať.