Orange definitívne ukončil prevádzku 3G siete a investuje do modernejších sietí: Vysokorýchlostnú 5G sieť sprístupní pre 80 % populácie Slovenska

Spoločnosť Orange Slovensko po 18 rokoch od spustenia minulý mesiac oficiálne ukončila prevádzku svojej 3G siete. Tento strategický krok je súčasťou širšieho plánu spoločnosti na zefektívnenie využívania spektra frekvencií a zameranie sa na rozvoj pokročilých 4G a 5G technológií. Tie zákazníkom prinášajú nové možnosti a ešte lepšiu zákaznícku skúsenosť. Dôležitou súčasťou plánu je aj zvýšenie pokrytia vysokorýchlostnej 5G siete až pre 80 % populácie SR do konca roka 2024.
3G sieť ako dôležitý míľnik vývoja telekomunikačných sietí
Spustenie 3G siete v roku 2006 bolo prelomové aj vďaka službám, ktoré priniesla. Umožnila napríklad prvýkrát v histórii video telefonovanie, či využívanie internetu v mobilných telefónoch. Vďaka vyše 2000 BTS staniciam pokrývala 3G sieť Orangeu až 96 % populácie Slovenska. „Koncom februára 2024 sme našu 3G sieť definitívne vypli. Uvoľnené frekvenčné pásma 3G siete využijeme pre vysokorýchlostné 4G a 5G siete, vďaka čomu budú tieto siete ešte silnejšie, robustnejšie aj kvalitnejšie. Zároveň budeme naďalej investovať aj do kvality a dostupnosti našej siete,“ vysvetľuje Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.
5G sieť dostupná pre 80 % populácie SR do konca roka 2024
Orange bude pokračovať v rozširovaní 5G pokrytia v ďalších lokalitách a v roku
2024 ho plánuje zabezpečiť zo súčasných 65,6 % až pre 80 % populácie Slovenska. 5G sieť
tak sprístupní vo všetkých slovenských mestách a obciach nad 4 000 obyvateľov i v ďalších vybraných
lokalitách. Okrem samotného rozširovania 5G pokrytia plánuje Orange pokračovať aj v posilňovaní 5G kapacity v najväčších
mestách.
Popri rozširovaní 5G siete nezabúda Orange ani na 4G sieť a naďalej do nej investuje, hlavne v oblasti
zvyšovania 4G kapacity v rurálnych oblastiach, kde obyvatelia nemajú prístup
k optickému internetu a registruje tu väčší
dopyt po službe 4GNet. Vďaka zvyšovaniu kapacity dosiahol v roku 2023 4G pokrytie s rýchlosťou 200 Mbps
pre takmer 80 % populácie. Zároveň vďaka výstavbe nových BTS staníc rozšíril 4G pokrytie do ďalších 33 obcí.
Rýchlosť a energetická efektivita
Nové generácie sietí sú schopné dosahovať prenosové rýchlosti, ktoré boli predtým nepredstaviteľné. „Napríklad, kým stiahnutie 1 GB dát mohlo v 3G sieti trvať aj niekoľko desiatok minút, v súčasných 4G/5G sieťach to dokážeme stiahnuť do minúty. Tieto zmeny však nie sú len o číslach, výrazne totiž zlepšujú zážitok zákazníkov, či už ide o streamovanie videí v najvyššej kvalite, hranie online hier alebo o bezproblémové pripojenie na pracovné videokonferencie. Zároveň vďaka dostupnej vysokorýchlostnej 5G sieti sa Orange môže sústrediť aj na poskytovanie smart riešení v oblasti umelej inteligencie a internetu vecí,“ dodáva Eric Maintenay.
Navyše, kvôli optimalizácii spotreby elektrickej energie a vyššej efektivite znižujú 4G a 5G siete oproti starším generáciám sietí celkovú uhlíkovú stopu mobilných telekomunikačných operácií.
Orange Slovensko svojim odhodlaním neustále investovať do svojich sietí potvrdzuje pozíciu lídra v oblasti telekomunikácií. Jeho cieľom je poskytovať služby, ktoré sú nielen spoľahlivejšie, rýchlejšie a jednoduchšie, ale šetrnejšie k našej planéte. Týmto prístupom sa zaväzuje nielen k poskytovaniu špičkových technologických inovácií, ale prihliada na udržateľnosť vo všetkých oblastiach svojho fungovania.

Inovácie pre váš biznis: Orange zjednodušuje online nákup pre podnikateľov
Predstavte si, že v rámci jedného nákupu dokážete vybaviť až 5 SIM kariet spolu s 5 novými zariadeniami. Žiadne zdĺhavé procesy či chodenie do predajne, len jednoduchý online nákup, ktorý vybavíte z pohodlia vašej kancelárie. Presne toto prináša Orange ako prvý a jediný operátor na Slovensku svojim biznis zákazníkom.

Počet kybernetických útokov narastá. Ako sa môžu firmy chrániť?
Kybernetické hrozby sa neustále menia a útočníci používajú čoraz sofistikovanejšie metódy na prekonanie bezpečnostných opatrení. Napriek tomu najmä obzvlášť zraniteľné menšie firmy na Slovensku stále podceňujú investície do ochrany svojich systémov. Vzhľadom na narastajúci počet kybernetických útokov je nevyhnutné, aby zaviedli efektívne opatrenia na ochranu svojich dát. Aké sú najväčšie dopady takýchto útokov a ako sa môžu firmy proti nim chrániť? Aké zmeny v kybernetickej bezpečnosti by mali firmy zaviesť, aby minimalizovali riziká? Ako do celého vstupuje umelá inteligencia? Toto všetko a ešte viac sa dozviete vo videorozhovore s naším kolegom Gabrielom Dzanom.

Optimalizujte svoj pracovný čas: Ako AI pomáha dosiahnuť viac s menším úsilím
V dnešnom rýchlo sa meniacom svete je efektívnosť kľúčom k úspechu, najmä pre malých a stredných podnikateľov. S narastajúcimi požiadavkami na čas a zdroje je dôležité nájsť spôsoby, ako zjednodušiť pracovné procesy a zvýšiť produktivitu. Presne takýmto riešením je aj Microsoft 365 Copilot od Orangeu – revolučný nástroj, ktorý využíva umelú inteligenciu na celkové zjednodušenie pracovného života.