Takmer polovica učiteľov pociťuje pri práci stres

Nový grantový program Zdravá duša školy im ponúka pomoc
Nadácia Orange pokračuje v systematickej podpore oblasti duševného zdravia a pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia otvorila nový grantový program Zdravá duša školy. O finančnú podporu svojich projektov sa môžu uchádzať materské, základné a stredné školy, ako aj neziskové organizácie venujúce sa tejto téme.
Nadácia Orange sa v kontexte aktuálnej situácie spôsobenej pandémiou strategicky zamerala na zmierňovanie jej negatívnych dopadov na psychickú pohodu populácie. Za výnimočný prístup v oblasti prevencie a podpory duševného zdravia, získala v septembri tohto roku spoločnosť Orange Slovensko, a.s. aj vďaka aktivitám Nadácie Orange prestížne ocenenie Via Bona Slovakia v kategórii Dobrý partner komunity.
Školskí psychológovia aj poradcovia z liniek pomoci hovoria o narastajúcom počte pedagógov, ktorí vyhľadávajú ich odbornú pomoc a rady pri prežívaní vlastnej životnej situácie a situácií vznikajúcich na pôde školy. Nadácia Orange sa rozhodla zareagovať a otvorila nový nadačný grantový program Zdravá duša školy.
Nelichotivé štatistiky o duševnom zdraví učiteľov na Slovensku
Aktuálne nelichotivé čísla potvrdzuje aj reprezentatívny prieskum Komenského inštitútu a Centra vzdelávacích analýz o dopadoch dištančnej výučby, ktorý potvrdil, že celá pandémia a vzdelávanie počas nej je pre nich, žiakov i rodičov obrovskou záťažou. Z prieskumu napríklad vyplýva, že pandémia bola pre väčšinu pedagogičiek a pedagógov obdobím výraznej nepohody. Najviac ich zaznamenalo zhoršenie v oblasti pracovnej pohody (46 %) a duševného zdravia (41 %), približne tretina aj v oblasti fyzického zdravia (35 %) a sociálno-ekonomickej situácie (32 %).
Inštitút duševného zdravia a pozitívnej edukácie Konvalinka pripravil v marci dotazníkový online prieskum TWI 2021, ktorého výsledky upozornili na zvýšenie stresu a pocitov úzkosti u učiteľov. Takmer 66% učiteľov uvádza, že v školskom roku 2020/2021 sú pod stresom viac, ako v predchádzajúcich školských rokoch. Medzi najčastejšie faktory stresu učiteľov patria nedostatok uznania a slabé vnímanie ich profesie spoločnosťou, komunikácia s rodičmi, vedenie pedagogickej dokumentácie a administratíva, či medziľudské vzťahy s kolegami v pedagogickom zbore.
Až 40-tisíc eur na projekty
Grantový program Zdravá duša školy sa otvoril 13. októbra 2021 a je určený pre materské, základné a stredné školy. Zapojiť sa môžu tiež mimovládne neziskové organizácie, ktoré sa aktívne venujú téme duševného zdravia a spolupracujú minimálne s jednou školou na Slovensku.
„Chceme podporiť projekty, ktoré im pomôžu zvládať neľahkú a v dôsledku pandémie aj mimoriadne náročnú situáciu, ktorej učitelia a kolektívy pedagógov čelia. Uvedomujeme si, že sa táto záťaž potenciálne prenáša na žiakov, rodičov, do komunity školy. Budeme radi, ak sa o duševnom prežívaní učiteľov a odborných pracovníkov bude hovoriť viac a vytvoria sa ďalšie efektívne formy pomoci,“ uviedla Andrea Ungvölgyi, správkyňa Nadácie Orange.
Pre projekty v rámci tohto grantového programu Nadácia Orange vyčlenila celkovú sumu 40 000 eur. Školy, alebo organizácie môžu na svoj projekt získať 2 000 eur. Projekty zamerané na spoluprácu viacerých škôl, môžu žiadať až o 4 000 eur.
Projekty, ktoré pomôžu duši, si zaslúžia podporu
V grantovom programe nadácia podporí projekty venujúce sa témam, ako je vytváranie bezpečného prostredia vzájomných vzťahov v škole, vzdelávanie v psychologických technikách, rozvoj emocionálnych a sociálnych zručností, prevencia syndrómu vyhorenia, akútneho stresu či úzkosti, zvládanie náročných krízových situácií u pedagogických pracovníkov a podobne.
Projekty je možné predložiť do utorka 16. novembra 2021 v elektronickej forme prostredníctvom online systému egrant, ktorý obsahuje návod na registráciu, prihlásenie a inštrukcie k vyplneniu žiadosti.

Orange Business Talks: 5G Standalone – technológia, ktorá transformuje biznis aj zábavu
Ako vyzerá sieť, ktorá zvládne vysoké nároky priemyslu a zdravotníctva budúcnosti aj 4K streamovania? Experti z Orangeu v novom videu v rámci série Orange Business Talks vysvetľujú, čo prináša 5G Standalone a prečo ide o zásadný krok vpred pre slovenské firmy. Orange je prvý operátor, ktorý túto technológiu budúcnosti prináša na Slovensko.

Orange Business Talks: Každých 39 sekúnd prebehne nejaký kyberútok. Je vaša firma pripravená?
Mýty, fakty, odporúčania aj konkrétne riešenia. V našom najnovšom videu zo série Orange Business Talks rozoberajú odborníci z Orangeu a externý hosť Martin Lohnert z Void SOC, aké výzvy prináša kybernetická bezpečnosť v roku 2025, čo firme ukladá legislatíva NIS2 a prečo sa útoky už dávno netýkajú len veľkých korporácií. Vypočujte si ich pohľad aj praktické rady pre firmy, ktoré chcú zostať v bezpečí.

Konektivita budúcnosti je tu: Čo prinesie 5G Standalone pre firmy?
Predstavte si budúcnosť, kde roboty vo fabrikách okamžite reagujú na zmenu objednávok, lekári operujú pacientov cez obrazovku bez rizika oneskorenia a obrovské priemyselné komplexy fungujú bez káblov – spoľahlivo a efektívne. Už si nemusíte len predstavovať. Táto budúcnosť je na Slovensku realitou vďaka technológii 5G Standalone (SA), ktorú Orange ako prvý prináša aj slovenským firmám pod názvom 5G+.