Orange spája sily so Žilinskou univerzitou s cieľom vyvinúť 5G riešenia pre slovenský priemysel

Orange dnes podpísal so Žilinskou univerzitou v Žiline memorandum, ktorým spoločne otvárajú diskusiu o spolupráci v oblasti digitálnych 5G riešení pre slovenský priemysel. Toto partnerstvo má za cieľ zlepšiť prístup študentov k 5G technológiám a tiež vytvoriť priestor pre vývoj a implementáciu riešení pre Priemysel 4.0.
Jedným z cieľov spolupráce je vytvorenie 5G kampusovej siete, ktorá bude slúžiť pre vedecké a odborné účely priamo na Žilinskej univerzite v Žiline. Práve kampusové siete patria k základným stavebným kameňom Priemyslu 4.0. „Pôjde o lokálnu privátnu 5G sieť fungujúcu nezávisle na verejnej mobilnej sieti, prispôsobenú individuálnym potrebám a cieľom spolupráce so Žilinskou univerzitou. Pre Orange je to jedna z kľúčových aktivít v rámci podpory digitalizácie slovenského priemyslu a zvyšovania jeho konkurencieschopnosti,“ povedal Mariusz Gatza, generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko.
Memorandum má vďaka spojeniu súkromného a verejného sektora za cieľ tiež zvýšiť kvalitu vzdelávania s možnosťou identifikovania a uplatnenia mladých talentov. Univerzita a jej študenti získajú vďaka spolupráci s Orangeom prístup k 5G technológiám a priestor pre vývoj a implementáciu riešení určených pre Priemysel 4.0, prípadne aj ďalšie oblasti využitia.
„Spolupráca s technologickým gigantom, akým Orange Slovensko je, prináša do našich aktivít v oblasti telekomunikačných technológií novú kvalitu a oveľa širšie možnosti. Najväčšiu perspektívu spolupráce vidíme v implementácii 5G sietí v oblasti priemyslu, dopravy, geoinformatiky a ďalších odvetví nášho hospodárstva,“ povedal prof. Ing. Ján Čelko, CSc., rektor UNIZA.
V Univerzitnom vedeckom parku Žilinskej Univerzity a následne aj v B2B Orange Labe bude možné vďaka spolupráci postupne vidieť napríklad 5G prepojenie robotického roja s operátorom, smart 5G riešenia pre vyhodnocovania bezpečnostnej situácie vo fabrikách, využitie 5G na účely implementácie služby geofencing pre podniky, ovládanie dronov v 5G sieti, autonómne riadenie v doprave a podobne.

Kam kráčaš, 60 GHz a ako kvalitne?
Bezdrôtové nelicencované pásmo 60 GHz (57-66 GHz) prináša významné zlepšenie oproti existujúcim bezdrôtovým technológiám. Využíva vlastnosti vysokofrekvenčného spektra, ktoré poskytujú väčšiu šírku pásma a vysokú prenosovú rýchlosť.

Sme krajinou malých obci a 60 GHz môže priniesť zmenu ku skutočne vysokorýchlostnému pripojeniu
V súčasnosti je pri hodnotení kvality života v danej lokalite pripojenie k internetu stále dôležitejšie. Niektorí ľudia majú šťastie a majú prístup k vysokokapacitným technológiám, ako je optické vlákno alebo káblová sieť. Veľká časť obyvateľstva, najmä mimo veľkých bytových domov a veľkých miest tieto možnosti nemá a tam prichádza na rad najmä bezdrôtový prenos dát.

Hlasová virtuálna privátna sieť (HVPS): Základ úspechu v modernom podnikaní
V digitalizovanom svete je komunikácia kľúčovou súčasťou nielen bežného života, ale aj podnikania. S nárastom využívania vzdialených pracovných tímov a geograficky rozptýlených pobočiek firiem je dôležité mať spoľahlivý a bezpečný spôsob prenosu hlasu. A tu vstupuje na scénu Hlasová virtuálna privátna sieť (HVPS), moderné riešenie, ktoré zjednocuje hlasovú komunikáciu a poskytuje organizáciám množstvo výhod.