Keď internet vecí pomáha s chladením potravín

Keď internet vecí pomáha s chladením potravín
Článok B2B Blog |

Inovácie neustále zlepšujú svet každého z nás, o tom niet pochýb. Výnimkou nie sú ani obchodné reťazce, ktoré neustále technologicky napredujú, aby svojim zákazníkom dodali prvotriednu kvalitu potravín. Živým príkladom je sieť COOP Jednota, ktorá spojila sily s Orangeom pri unikátnom projekte.

Inovatívna technológia spočíva v inteligentom meracom systéme, ktorý monitoruje teplotu a vlhkosť v chladiarenských a mraziarenských zariadeniach. Prostredníctvom komplexného monitoringu spotreby energie sa zvyšuje čerstvosť a kvalita potravín.

„Orange pomáha v stovkách prevádzok COOP Jednota po celom Slovensku, kde viac ako šesťtisíc senzorov dohliada na správne fungovanie v chladiacich zariadeniach. Automatizované meranie teplôt v pravidelných intervaloch zabezpečuje, že sa k spotrebiteľom dostávajú chladené a mrazené potraviny, ktoré majú potrebnú kvalitu,“ vysvetlil Peter Bäuml, manažér IT riešení pre B2B zákazníkov Orangeu.

Benefitov pre zákazníka je hneď niekoľko. „Kombináciou získaných dát môžeme optimalizovať a priamo znižovať spotrebu elektrickej energie, čo následne vplýva nielen na samotné náklady, ale aj na ochranu životného prostredia. Ďalším benefitom je čo najdlhšie udržiavanie čerstvosti a kvality jednotlivých tovarov,“ povedal Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb v COOP Jednote Slovensko.

Inteligentný monitoring je založený na meračoch, ktoré fungujú na princípe senzorov. Prostredníctvom vopred nastavených intervalov vykonávajú pravidelné merania, ktorých výsledky prostredníctvom mobilnej siete operátora odosielajú do jednotlivých platforiem.

Zodpovedný pracovník tak má k dispozícii grafy a tabuľky, kde sú uvedené záznamy o nameraných teplotách či o spotrebe energie v konkrétnom čase. V prípade neštandardnej situácie, ako je napríklad nárast či naopak neželaný pokles teploty v zariadení, senzor odošle upozornenie vo forme SMS, prípadne e-mailu. Zamestnanec tak môže reagovať na vzniknutú situáciu v predajni a zabráni neželaným energetickým a finančným stratám. Systém takto zaručí automatizované a pravidelné kontroly potravín, ktorá je navyše nad rámec zákona.

Výhodou systému je jednoduchá inštalácia, ktorá je bez potreby napájania ďalšieho zariadenia. Všetky zozbierané dáta z tisícok senzorov sa dajú vyhodnocovať a analyzovať v podstate okamžite z akéhokoľvek miesta na svete. Prostredníctvom kalibračného módu je možné vykonať kalibráciu na viacerých senzoroch súčasne.

V prípade potreby je možné smart technológiu IoT prepojiť aj s inými typmi senzorov, ako sú napríklad elektromery, vodomery a mnohé iné, aké dnes poznáme aj z bežných smart domácností. Orange vám inteligentné riešenie pre firmu doslova ušije na mieru – stačí konkretizovať vaše požiadavky na riešenie alebo jednoducho popísať problém. O návrh riešenia sa už postará Orange.

Bližšie informácie o inteligentom systéme kontroly chladenia pre COOP Jednota sa dozviete vo video rozhovore TU.

ilustračný obrázok k článku: Inovácie pre váš biznis: Orange zjednodušuje online nákup pre podnikateľov

Inovácie pre váš biznis: Orange zjednodušuje online nákup pre podnikateľov

Technológie/SMART |

Predstavte si, že v rámci jedného nákupu dokážete vybaviť až 5 SIM kariet spolu s 5 novými zariadeniami. Žiadne zdĺhavé procesy či chodenie do predajne, len jednoduchý online nákup, ktorý vybavíte z pohodlia vašej kancelárie. Presne toto prináša Orange ako prvý a jediný operátor na Slovensku svojim biznis zákazníkom.

ilustračný obrázok k článku: Počet kybernetických útokov narastá. Ako sa môžu firmy chrániť?

Počet kybernetických útokov narastá. Ako sa môžu firmy chrániť?

Video Bezpečnosť |

Kybernetické hrozby sa neustále menia a útočníci používajú čoraz sofistikovanejšie metódy na prekonanie bezpečnostných opatrení. Napriek tomu najmä obzvlášť zraniteľné menšie firmy na Slovensku stále podceňujú investície do ochrany svojich systémov. Vzhľadom na narastajúci počet kybernetických útokov je nevyhnutné, aby zaviedli efektívne opatrenia na ochranu svojich dát. Aké sú najväčšie dopady takýchto útokov a ako sa môžu firmy proti nim chrániť? Aké zmeny v kybernetickej bezpečnosti by mali firmy zaviesť, aby minimalizovali riziká? Ako do celého vstupuje umelá inteligencia? Toto všetko a ešte viac sa dozviete vo videorozhovore s naším kolegom Gabrielom Dzanom.

ilustračný obrázok k článku: Optimalizujte svoj pracovný čas: Ako AI pomáha dosiahnuť viac s menším úsilím

Optimalizujte svoj pracovný čas: Ako AI pomáha dosiahnuť viac s menším úsilím

Technológie/SMART |

V dnešnom rýchlo sa meniacom svete je efektívnosť kľúčom k úspechu, najmä pre malých a stredných podnikateľov. S narastajúcimi požiadavkami na čas a zdroje je dôležité nájsť spôsoby, ako zjednodušiť pracovné procesy a zvýšiť produktivitu. Presne takýmto riešením je aj Microsoft 365 Copilot od Orangeu – revolučný nástroj, ktorý využíva umelú inteligenciu na celkové zjednodušenie pracovného života.