Eco Rating - nový systém označovania mobilných telefónov
Eco Rating je spoločnou iniciatívou telekomunikačných spoločností Deutsche Telekom, Orange, Telefónica (značky O2 a Movistar), Telia Company a Vodafone, ktorá má za cieľ poskytovať spotrebiteľom konzistentné a jasné informácie o dopadoch výroby, prepravy, používania a likvidácie mobilných telefónov na životné prostredie. Eco Rating umožní operátorom a ich zákazníkom širšie hodnotenie telefónov a poskytnúť tak prehľad o udržateľnejšej elektronike.
Novým systémom Eco Rating budú v úvode označované telefóny od 12 výrobcov: Bullitt (CAT, Motorola), Doro, HMD Global (Nokia), Huawei, MobiWire, Motorola / Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung Electronics, TCL / Alcatel, Xiaomi a ZTE. Očakáva sa, že v budúcnosti sa pridajú ďalší výrobcovia.
Od júna 2021 začnú mobilní operátori používať Eco Rating na predajných miestach v 24 krajinách Európy. Spotrebitelia sa o novej iniciatíve a tiež o tom, ako sa ekologické hodnotenie telefónov počíta, dozvedia viac na stránke www.ecoratingdevices.com.
Po dôkladnom posúdení bude každému mobilnému telefónu pridelené celkové hodnotenie Eco Rating, pričom najvyššie možné hodnotenie je 100. Tento údaj bude vyjadrovať environmentálne kvality mobilného zariadenia počas celého jeho životného cyklu. Štítok Eco Rating zároveň popíše päť kľúčových vlastností telefónu z pohľadu trvalej udržateľnosti, a to odolnosť / trvácnosť, opraviteľnosť, recyklovateľnosť, klimatickú efektívnosť a efektívnosť využitia zdrojov.
Generálni riaditelia piatich mobilných operátorov - Tim Höttges (Deutsche Telekom), Stéphane Richard (Orange), José María Álvarez-Pallete (Telefónica), Allison Kirkby (Telia) a Nick Read (Vodafone) iniciatívu pre ekologické hodnotenie zariadení spoločne privítali:
„Budovanie udržateľnejšej budúcnosti je našou spoločnou zodpovednosťou, a preto veríme, že nastal správny čas na vytvorenie harmonizovaného celoodvetvového systému ekologického hodnotenia mobilných zariadení. Veríme, že zvýši transparentnosť a zároveň pomôže zlepšiť povedomie o environmentálnych dopadoch telefónov, ktoré si naši zákazníci vyberajú.“
„Tešíme sa, že sa k iniciatíve v budúcnosti pridajú ďalší výrobcovia a telekomunikační operátori. Veríme, že inšpiruje celé odvetvie k rýchlejšiemu prechodu na cirkulárny model v oblasti mobilných zariadení.“
Metodika Eco Ratingu
Informácie poskytnuté výrobcami zariadení poslúžia ako vstup pre objektívne a komplexné zhodnotenie 19 rôznych kritérií, ktorého výsledkom bude finálne skóre pre každé zariadenie.
Eco Rating navyše poskytne informáciu o piatich kľúčových oblastiach:
Odolnosť / trvácnosť - vyjadruje celkovú robustnosť zariadenia, životnosť batérie a záručnú dobu zariadenia a jeho komponentov.
Opraviteľnosť - vyjadruje, či a ako jednoducho je možné zariadenie opraviť, opätovne použiť alebo upgradovať.
Recyklovateľnosť - vyjadruje mieru rozobrateľnosti komponentov zariadenia a možnosti ich zhodnotenia a recyklácie.
Klimatická efektívnosť - vyjadruje mieru emisií skleníkových plynov počas celého životného cyklu zariadenia. Čím lepšie je skóre, tým nižší je dopad zariadenie na klímu.
Efektívnosť využitia zdrojov - vyjadruje mieru vplyvu zariadenia na životné prostredie z pohľadu množstva vzácnych surovín potrebných pre jeho výrobu (napr. zlata, kobaltu a podobne). Čím lepšie skóre, tým menší dopad na dostupnosť surovín.
Systém hodnotenia mobilných telefónov Eco Rating vychádza z bohatých poznatkov existujúcich iniciatív v oblasti environmentálneho označovania výrobkov. Bol vyvinutý s podporou a dohľadom IHOBE (agentúra špecializovaná na ekonomický rozvoj, trvalú udržateľnosť a životné prostredie) za účasti dodávateľov zariadení reflektujúc najnovšie štandardy a smernice Európskej únie, ITU-T, ETSI a ISO.
Eco Rating bude zavedený v týchto európskych krajinách: Albánsko, Česká republika, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Macedónsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Turecko.
5 tipov, ako využiť Microsoft Copilot na zefektívnenie vašej práce
Predstavte si osobného asistenta, ktorý dokáže z chaosu každodenných úloh vytvoriť efektívny systém. Taký je Microsoft Copilot, integrovaný priamo do aplikácií balíka Microsoft 365. Orange je tu, aby podporil vaše podnikanie a pomohol vám naplno využiť potenciál Copilota – od automatizácie rutinných úloh až po kreatívnu podporu pri tvorbe dokumentov. Objavte, ako tento asistent na báze umelej inteligencie mení pravidlá hry v modernom biznise.
Biznis konektivita ako kľúčový prvok podnikania: Na čo sa zamerať pri výbere a zabezpečení
Biznis konektivita už dávno nie je len výhodou, ale nevyhnutnou súčasťou úspešného podnikania. V dnešnom digitálnom svete, kde sa informácie šíria neuveriteľnou rýchlosťou, je spoľahlivé a najmä bezpečné pripojenie k internetu a vnútrofiremným systémom absolútnou nevyhnutnosťou.
DDoS útoky: Čo sú a ako sa voči nim chrániť
DDoS útoky (Distributed Denial of Service) sú jednou z najväčších hrozieb pre internetovú infraštruktúru. Ich cieľom je zahltiť sieť alebo systém obrovským množstvom falošných požiadaviek, čím sa legitímnym používateľom zablokuje prístup k službám. Tento typ útoku bol kedysi dostupný len pre skúsených hackerov, dnes si však DDoS útok môžete doslova objednať na internete.