Čerpáme fondy na rozvoj digitálnych zručností

Digitálne zručnosti predstavujú dôležitú spôsobilosť pre život a prácu v 21. storočí, ktorá sa znásobuje najmä nárastom digitalizácie v bežnom aj pracovnom živote. Obdobie krízy spojenej s pandémiou ochorenia COVID-19 taktiež ukázalo, aké dôležité je, aby ľudia mali digitálne zručnosti. Táto pandémia priniesla väčšie povedomie o potrebe zlepšiť využívanie technológií vo vzdelávaní a odbornej príprave, prispôsobiť pedagogické postupy a rozvíjať digitálne zručnosti.
Európska komisia preto navrhla základné usmerňujúce zásady pre vzdelávanie v období 2021 – 2027. Medzi tieto zásady patrí aj zásada, že Digitálne vzdelávanie by malo zohrávať kľúčovú úlohu pri zvyšovaní rovnosti a inkluzívnosti. Európska komisia definuje, že digitálne zručnosti sú nevyhnutné na to, aby bolo možné vyvíjať a zavádzať digitálne prístupné a inkluzívne systémy.
Cieľom vzdelávacieho projektu v Orange Slovensko (ďalej len OSK) je zvýšiť úroveň vybraných digitálnych kompetencií svojich zamestnancov a celkového digitálneho indexu v nasledovných konkrétnych oblastiach:
Digitálne kompetencie
- tvorba digitálneho obsahu
- riešenie problémov
- komunikácia a spolupráca
Hlavnou aktivitou projektu je „Profesijný rozvoj nových zručností zamestnancov, vrátane digitálnych zručností“ a doplnia ju podaktivita 1- Výber a príprava zamestnancov a podaktivita 2- Cielené získavanie pracovných zručností. To bude predstavovať logický celok na seba navzájom nadväzujúcich činností, ktoré prispejú k dosiahnutiu stanovených cieľov a naplneniu merateľných ukazovateľov.
Cieľovou skupinou sú zamestnanci OSK v pracovnom pomere podľa zákona č. 311/2001 Z.z., ktorí majú miesto výkonu práce na území SR. Miestom realizácie projektu je sídlo žiadateľa v Bratislavskom kraji. Cieľovou skupinou, na ktorú budú jednotlivé aktivity predkladaného projektu zamerané sú naši zamestnanci, ktorých charakter práce sa pandemickou situáciou natrvalo zmenil. Potrebujú postupne nadobúdať a naďalej zlepšovať digitálne zručnosti, ktoré boli donedávna konkurenčnou výhodou no v súčasnej situácii sú skôr nevyhnutnosťou pre efektívne fungovanie v našej organizácii a celkovo na meniacom sa trhu práce.
Merateľnými ukazovateľmi projektu sú:
- počet účastníkov, ktorým bola poskytnutá podpora v rámci boja s pandémiou COVID-19 alebo v rámci zmierňovania jej následkov: 710
- počet účastníkov, ktorí v čase odchodu získali alebo získavajú kvalifikáciu v aktivitách podporených v rámci boja s pandémiou COVID-19 alebo v rámci zmierňovania jej následkov: 700
- harmonogram realizácie 1/2023 – 11/2023
Financovanie projektu
Celkové oprávnené výdavky na Realizáciu aktivít Projektu predstavujú sumu 171 835,20 € (slovom: stosedemdesiatjedentisíc osemstotridsaťpäť eur, dvadsať centov).

Počet kybernetických útokov narastá. Ako sa môžu firmy chrániť?
Kybernetické hrozby sa neustále menia a útočníci používajú čoraz sofistikovanejšie metódy na prekonanie bezpečnostných opatrení. Napriek tomu najmä obzvlášť zraniteľné menšie firmy na Slovensku stále podceňujú investície do ochrany svojich systémov. Vzhľadom na narastajúci počet kybernetických útokov je nevyhnutné, aby zaviedli efektívne opatrenia na ochranu svojich dát. Aké sú najväčšie dopady takýchto útokov a ako sa môžu firmy proti nim chrániť? Aké zmeny v kybernetickej bezpečnosti by mali firmy zaviesť, aby minimalizovali riziká? Ako do celého vstupuje umelá inteligencia? Toto všetko a ešte viac sa dozviete vo videorozhovore s naším kolegom Gabrielom Dzanom.

Konektivita budúcnosti je tu: Čo prinesie 5G Standalone pre firmy?
Predstavte si budúcnosť, kde roboty vo fabrikách okamžite reagujú na zmenu objednávok, lekári operujú pacientov cez obrazovku bez rizika oneskorenia a obrovské priemyselné komplexy fungujú bez káblov – spoľahlivo a efektívne. Už si nemusíte len predstavovať. Táto budúcnosť je na Slovensku realitou vďaka technológii 5G Standalone (SA), ktorú Orange ako prvý prináša aj slovenským firmám pod názvom 5G+.

Riešiť kybernetický útok reaktívne je neskoro
Lukáš Urbanovský, marketingový manažér Orange Slovensko v rozhovore pre Techbox prezradil, ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi, ale aj ako sa vyhnúť stratám peňazí a dát. Vo videu sa tiež dozviete viac o trendoch ako AI, IoT, či kedy sa začať zaujímať o kyberbezpečnosť a ako Orange komplexne pristupuje k bezpečnosti od edukácie zamestnancov až po monitoring infraštruktúry.