Na firemné dáta si dávajte pozor. Hackeri svoje triky neustále menia

Na firemné dáta si dávajte pozor. Hackeri svoje triky neustále menia
Článok B2B Blog |

Zamestnanci ako tzv. koncoví používatelia sú z pohľadu kybernetickej bezpečnosti jedným z najkritickejších článkov a akékoľvek útoky cielené na nich môžu zásadne ovplyvniť fungovanie celej firmy. Keďže sofistikovanosť útokov sa neustále zvyšuje, podniky sa musia čo najefektívnejšie zabezpečiť voči možným hrozbám.

Stačí jediný oklamaný zamestnanec a útočník získa prístup k cenným firemným dátam. V horšom prípade vás o ne úplne pripraví. Nikdy tieto riziká nepodceňujte a myslite na prevenciu.

Hackeri sú rôzni a rovnako sa líšia aj ich zámery. „Môže to byť organizovaná skupina alebo hoci aj jeden študent, ktorý skúša svoje znalosti. Ciele majú rôzne - obohatiť sa, uškodiť alebo si niečo len vyskúšať,“ ozrejmil Štefan Rak, segmentový manažér pre korporátnych zákazníkov Orangeu.

Ak chce hacker niekomu konkrétnemu škodiť, ide už o pomerne sofistikovaný útok, avšak ich prevažná časť má masový charakter. „Hľadajú slabé miesta rôznych systémov, pošlú do sveta niečo, čo cieli na konkrétnu zraniteľnosť a už len čakajú, kto sa chytí,“ vysvetlil Rak.

Hacker sa podľa neho nemusí zamerať na jednu konkrétnu firmu a pýtať od nej jeden milión. Radšej zacieli na milión ľudí a pýta si od každého desať eur. Týmto spôsobom dosiahne profit oveľa jednoduchším spôsobom.

Kým ešte donedávna boli veľmi časté útoky prostredníctvom elektronickej komunikácie, známe aj ako phishing, podľa nových prieskumov v poslednom čase narástol o 700 percent aj takzvaný wishing. Ide o hlasové útoky, realizované pomocou hlasových správ, respektíve telefonátov. Takými sú napríklad aj u nás rozšírené telefonáty zo „zákazníckej podpory“ poskytovateľa známeho operačného systému.

Tempo, s akým prichádzajú hackeri s novými spôsobmi útokov a podvodov je naozaj dynamické. V tejto oblasti by podľa odborníkov mohla pomôcť hlavne vyššia miera edukácie v oblasti kybernetických hrozieb.

„Počas pandémie výrazne narástol počet útokov na bežných koncových používateľov, keďže ľudia trávili oveľa viac času na internete,“ vysvetlil Rak s tým, že aj keď si na nejaké spôsoby manipulácie zvykneme a budeme schopní ich rozpoznať, prídu nové. „Vždy to bude hlavne úloha firiem, IT bezpečnosti, prípadne operátorov, snažiť sa útokom zabrániť a nenechať to všetko na pleciach koncových používateľov,“ uviedol Rak.

Ochranu zariadení svojim klientom poskytuje aj Orange. „Ako prvý operátor sme na Slovensko priniesli ochranu koncových používateľov na úrovni našej siete, a to bez potreby niečo inštalovať,“ ozrejmil Rak. Firma si na SIM kartách svojich zamestnancov môže aktivovať službu Online ochrana. Ide o veľmi efektívny a najmä jednoduchý spôsob, ako zabrániť nežiaducim situáciám. Chráni pred hrozbami ako phishing, spam, spyware, trójske kone, ransomware a podobne.

Pre bezpečnosť vašej firmy je veľmi dôležité, aby sa škodlivý a nebezpečný obsah nedostal do firemnej siete práve prostredníctvom zariadení vašich zamestnancov. „Online ochrana dokáže zablokovať škodlivý obsah ešte predtým, ako by sa dostal do firemných zariadení, či už mobilov alebo počítačov. Malé a stredné firmy môžu využiť aj možnosť automatického filtrovania konkrétnych typov webov s cieľom či už zvýšenia produktivity práce alebo bezpečnosti údajov,“ uzatvára Rak.

Viac o tejto službe Online ochrana, zabezpečeniach a možnostiach pre podnikateľov sa dozviete vo video rozhovore TU.

Spoľahlivý firemný internet so záložným pripojením aj bez vlastného IT oddelenia

Spoľahlivý firemný internet so záložným pripojením aj bez vlastného IT oddelenia

Článok B2B Blog |

Malým a stredným podnikom sme ušili na mieru službu Internet pre firmy. Vďaka nej sa už nemusíte trápiť otázkou, cez ktorú mobilnú či fixnú technológiu bude najlepšie vašu firmu pripojiť do internetu. Zvolíte si len profil služby a zvyšok vybavíme za vás. Súčasťou služby je aj záložné pripojenie pre neočakávané situácie.

Keď internet vecí pomáha s chladením potravín

Keď internet vecí pomáha s chladením potravín

Článok B2B Blog |

Inovácie neustále zlepšujú svet každého z nás, o tom niet pochýb. Výnimkou nie sú ani obchodné reťazce, ktoré neustále technologicky napredujú, aby svojim zákazníkom dodali prvotriednu kvalitu potravín. Živým príkladom je sieť COOP Jednota, ktorá spojila sily s Orangeom pri unikátnom projekte.

Orange Back2Business #9: Aby vám zle zapojený kábel nevyradil celú firmu, overte si stav bezpečnosti

Orange Back2Business #9: Aby vám zle zapojený kábel nevyradil celú firmu, overte si stav bezpečnosti

Video Technológie/SMART |

V seriáli Back2Business venovanom firemným zákazníkom sa rozprávame o biznise, inováciách, bezpečnosti a konkrétnych B2B riešeniach. Tentokrát o spoločnom riešení Orangeu a ESETu, vďaka ktorému môžete vo vašej firme predísť vážnym problémom a byť o krok vpred pred heckermi.